Szczecin

Zakochaj się w Szczecinie 

Czy można zakochać się w szczecinie? O tak!!! Zachwyca na każdym kroku piękną architekturą, zielenią i wodą.

Historia Szczecina sięga czasów średniowiecza, gdy miasto było ważnym centrum handlowym i politycznym na Pomorzu. Szczecin, jedno z najważniejszych miast portowych Polski, położone nad Odrą i blisko Morza Bałtyckiego, posiada bogatą i wielowarstwową historię. Przez wieki miasto było świadkiem wielu znaczących wydarzeń historycznych.

Szczecin, założony w X wieku, był początkowo słowiańską osadą. W XII wieku stał się ważnym ośrodkiem handlowym i politycznym regionu Pomorza. Jego strategiczne położenie na szlakach handlowych sprzyjało rozwojowi i bogaceniu się miasta.

Ale nie będziemy przynudzać o historii Szczecina, chyba że chcecie, do poczytania tutaj:

 

Z czego jesteśmy dumni i co warto zobaczyć w naszym mieście

  1. Wały Chrobrego  znane również jako Taras Hakena, są jednym z najbardziej reprezentacyjnych i rozpoznawalnych miejsc w mieście. Ten imponujący kompleks architektoniczny, zlokalizowany wzdłuż brzegu Odry, jest nie tylko znakomitym przykładem urbanistyki, ale także popularnym miejscem spotkań, wypoczynku i kulturalnych wydarzeń.

 

  1. Zamek Książąt Pomorskich jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Położony na wzgórzu w pobliżu Odry, to jeden z najważniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. W przeszłości był rezydencją Gryfitów – dynastii panującej w Księstwie Pomorskim od XII w. do 1637 r. Obecnie jest centrum kulturalnym, w którym odbywają się liczne wydarzenia i wystawy. Jest tam kino, teatr, opera, galerie sztuki. Na dachu Skrzydła Północnego znajduje się Taras Książęcy, z którego, podobnie jak z Wieży Dzwonów – najwyższego punktu widokowego w zamku – roztacza się imponujący widok na Szczecin.

 

  1. Filharmonia Szczecińska jeden z najnowocześniejszych budynków filharmonii w Europie, który zachwyca zarówno akustyką, jak i architekturą. Ilość prestiżowych nagród jakie otrzymał na całym świecie robi wrażenie. Niektóre z nich otrzymał jako pierwszy i jedyny do tej pory budynek w Polsce. Regularnie odbywają się tutaj koncerty światowej klasy muzyków.

 

  1. Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, to miejsce spotkań i debat dotyczących kontrowersyjnych tematów, związanych z najnowszą historią Szczecina, Pomorza, Polski i świata. Podziemny pawilon, specjalnie w tym celu zbudowany według projektu Roberta Koniecznego, powstał w sercu miasta. W budynku znajduje się wystawa stała, obejmująca lata 1939–1989. W ekspozycję wprowadza przestrzeń pokazująca wojenny Szczecin, migracje i najtrudniejszy czas poprzedniego systemu politycznego – stalinizm. Najwięcej przestrzeni zajmują „polskie miesiące”, które w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim budowały tożsamość mieszkańców. Grudzień '70, Sierpień '80, Sierpień '88, wpłynęły na transformacje ustrojowe w Polsce i Europie, trwale wpisując Szczecin i Pomorze Zachodnie w ciąg dziejów uniwersalnych.

 

  1. Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha. Obiekt powstały na Łasztowni w Szczecinie to multimedialna placówka naukowo-edukacyjna, której głównym założeniem jest prezentowanie eksperymentów fizycznych związanych z wodą.

 

  1. Fabryka Wody to nie tylko Aquapark. Zlokalizowany w miejscu dawnego kąpieliska "Gontynka" obiekt to także rozległe edukatorium.  Nauka przez zabawę to najważniejsze założenie Fabryki Wody.

 

  1. Kino Pionier to jedno z najstarszych kin na świecie, które działają nieprzerwanie aż do dzisiaj. Oficjalnie kino rozpoczęło działalność 26 września 1909 od pokazu filmów krótkometrażowych, chociaż wyświetlano tu filmy już wcześniej, w 1907 roku.

 

  1. Dwie caryce urodzone w Szczecinie:

 Katarzyna II urodziła się w Szczecinie. 2 maja 1729 roku. W domu przy ulicy Farnej 1 w Szczecinie urodziła się księżniczka Zofia Augusta Fryderyka von Anhalt Zerbst. 16 lat później przyjeła chrzest prawosławny i poślubi Piotra III (cara Rosji).Najbardziej znanej carycy w historii świata. Dzisiaj na budynku przy ulicy Farnej 1 w Szczecinie można odnaleźć stosowną tablicę pamiątkowj.

 W 1759 roku urodziła się księżniczka Sophie Dorothéa Augusta Luisa von Württemberg (w miejscu gdzie obecnie stoji Pałac Pod Globusem, wtedy stał tu pałac Grumbkowa). Poślubiła ona syna Katarzyny Wielkiej (Pawła Piotrowicza) przybierając na tą okoliczność imiona: Maria Fiodorowna. Gdy Paweł Piotrowicz jako Paweł I został carem Rosji, Maria Fiodorowna została drugą carycą, która pochodziła ze Szczecina. Urodziła dziesięcioro dzieci, a jej dwóch synów: Aleksander I Romanow i Mikołaj I Romanow zostało carami Rosji, stąd zyskała przydomek „matki Carów”.

 

  1. Szczecin nazywany Paryżem Północy. W Śródmieściu Szczecina jest pięć gwiaździstych placów, od których odchodzi od 5 do 8 promieniście rozchodzących się ulic z trójkątnymi parcelami budowlanymi, na których wzniesiono neoklasycystyczne i secesyjne kamienice oraz budynki użyteczności publicznej. Największy ze szczecińskich gwiaździstych placów to Plac Grunwaldzki. Do tej pory nie wyjaśniono zagadki, dlaczego układ gwiaździsty placów wobec nurtu Odry jest taki sam jak układ gwiazd w konstelacji Oriona wobec Drogi Mlecznej lub piramid w Gizie wobec Nilu.

 

  1. U nas pachnie czekoladą! W centrum Szczecina (w szczególności w okolicy wałów Chrobrego, zamku i Trasy Zamkowej często rozchodzi się zapach czekolady. Dzieje się tak za sprawą funkcjonujących niedaleko, na Łasztowni zakładów cukierniczych „Gryf”. Fabryka funkcjonuje nieprzerwanie od 1946 roku.

 

  1. Szczecińskie smaki:

Paprykarz szczeciński. Wyśmienity! Można go zrobić samodzielnie.  W skład potrawy wchodzi: mielone mięso ryby (około 40%), ryż, cebula, koncentrat pomidorowy, olej roślinny i przyprawy. Receptura paprykarza szczecińskiego powstała w 1965 roku podczas dalekomorskich połowów. „Kiedyś nasi technolodzy ze statków – chłodni spróbowali w którymś z afrykańskich portów lokalnego przysmaku czop-czop. Była w tym ryba, ryż i bardzo ostra przyprawa – pima” (Wspomnienia Bogusława Borysewicza, założyciela Zakładu PPDiU Gryf). Pierwsza puszka paprykarza zeszła z taśmy w 1967 roku. Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2010-12-13 w kategorii Produkty rybołówstwa w woj. zachodniopomorskim.

Pasztecik szczeciński, czyli uformowane w walec ciasto drożdżowe z nadzieniem (mięsnym lub jarskim np. ser żółty i pieczarki) smażone w głębokim tłuszczu. Ma chrupiąca skórkę, i delikatny, miękki środek. Najlepiej smakuje z barszczem czerwonym.
W Szczecinie serwuje się je od 1969, wyłącznie smażone na świeżo. Najstarsze w szczecinie lokal serwujący paszteciki znajduje się na alei Wojska Polskiego 46.
Od roku 2010 pasztecik znajduje się na liście produktów tradycyjnych i można go produkować tylko według ściśle określonej receptury. Większość szanujących się dużych centrów handlowych w Szczecinie ma stoisko z pasztecikami, a 20 października jest oficjalnym Dniem Pasztecika Szczecińskiego!

 

Space Apartments - Apartamenty w centrum Szczecina

biuro@spaceszczecin.pl
+48 783 211 039